Český strakatý pes
Standard plemene Naše feny Odchovy

"Český strakatý pes je veselý a temperamentní společník na dlouhé výpravy, kondiční běhy a turistiku. Je velmi vytrvalý a tvrdý, otužilý a nenáročný. Výborně se hodí pro agility, neboť je velice inteligentní a lehce ovladatelný. Dokáže být i dobrým společníkem na docela klidné procházky.

Jeho krátká patrová srst nepotřebuje žádnou zvláštní údržbu, pokud je pes držen v čistém prostředí. Srst je schopná se dobře samočistit. Dlouhou srst je třeba pravidelně pročesávat. Strakáč ocení umístění v bytě, ale netrpí celoročním ustájení v dobře chráněném kotci. Není náchylný k nemocem, je plodný a dobře se stará o svá štěňata.

Pokud hledáte další plemeno k zařazení do své psí smečky, může to být právě český strakatý pes, protože je neagresivní, nevyvolává spory a dobře se snáší s jinými plemeny. Není náročný na vybrané krmení, dobře zhodnotí všechnu potravu, kterou mu pán předloží. Je to prostě obyčejný pes, typický čistokrevný oříšek, velice elegantní, krásně tříbarevný s barevnými tečkami v bílých plochách. Neoslní vaše známé exotickým zjevem, ale je schopen si je získat právě svou obyčejnou prostotou. Bude milovat vaše děti a neúnavně si s nimi hrát. Bude vám kdykoli vděčně k dispozici, když si na něj vzpomenete a vezmete ho na procházku. Neurazí se na vás, když pro něj nebudete mít vybraný pamlsek nebo se mu nebudete právě teď věnovat. Je to zkrátka úplně obyčejný pes."

Z knihy Česká národní plemena psů (viz. literatura)

Vše co strakáčí dělají: aktivity v povídání

Ukázka různých exteriérů strakáčů: